Саджанці актинідії купити оптом
Великоплідна актинідія — смак та користь ягід, краса тропічної ліани.
Плодова актинідія вже перестає бути дивиною. Найближчий її родич — ківі, росте в субтропіках. Ось і здається, що вирощування актинідії в нашому кліматі — заняття вельми ризиковане. Так і було до тих пір, поки проблему не вирішили вчені. Взявши за основу сорти з Китаю і Приморського краю Далекого сходу, селекціонери одержали актинідію пурпурову (actinidia arguta var. Purpurea), яка витримує -20- 25 градусів морозу — взимку в Україні не вимерзає.
Пурпурова — далеко не єдиний представник роду Actinídia, акліматизованих в наших широтах. Їх досить багато, морозостійких сортів актинідії — на форумі обговорюють коломікту, аргуту, джиральду, пурпурову (це тільки з поширених!).
Актинідія — опис.
Всі представники сімейства Аctinidia — листопадні багаторічні ліани з розгалуженими пагонами. Коренева система поверхнева, мичкуватого типу. Коріння дорослої рослини поширюється на 1,5- 2,0 м — мінімальну відстань між сусідніми рослинами. Молоді пагони довго зберігають гнучкість. Вони обплітають всі опори, які зустрічаються в напрямку росту. Протягом сезону пагони покриваються коричневою корою. У природному середовищі при товщині 2-3 см, ліана може вирости до 30-50 м. Листя у ліани черешкові. Довжина листка — до 15 см, форма — яйцеподібна або овальна, забарвлення залежить від сорту і може набувати всіх поєднань червоного та зеленого кольору.
Актинідія — дводомна рослина, для утворення зав'язі потрібно запилення пилком чоловічої рослини. Квітки жіночого типу — безплідні, через стерильність пилку. Самі квітки невеликі — в діаметрі 1-3 см, зібрані китицями або ростуть поодиноко:
- жіночі квітки — чашечка з білими пелюстками, тичинки зі стерильним пилком та зав'язь;
- чоловічі квітки, в центрі тільки тичинки, квітколоже без зав'язі.
Цвіте актинидия в червні-липні, починаючи з 5-7-річного віку. Запилення відбувається всіма можливими способами — вітром, бджолами, джмелями. В середині вересня починають достигати плоди. Залежно від сорту, поверхня ягоди гладенька або опушена, забарвлення шкірки теж залежить від різновиду — від світло-зеленого до пурпурового. Дрібне насіння чорного кольору в кілька шарів залягає в м'якуші плоду ближче до центру. Розміри й маса ягід актинідії різниться залежно від сорту і може становити від 1,0 до 5,0-6,0 см в довжину, середня маса ягід великоплідних сортів актинідії — 40- 60 г (іноді до 80 г).
Що важливо, актинідія дарує врожай протягом 40 років, а можливо й довше — до Європи рослина потрапила тільки в 1958, в Україні — з 1967.
Корисні особливості актинідії.
Надзвичайну силу росту рослини використовують для вертикального озеленення. Для росту актинідії потрібна опора — ліана обплітає альтанку, огорожу, стіну будинку.
Дієтичний продукт — справжня «вітамінна бомба». Всі без винятку різновиди актинідії утворюють зав'язі. В тому числі й декоративні сорти ліани. Зрозуміло, що увагу садівників привернули великоплідні сорти актинідії, — за вмістом вітаміну С вони поступаються тільки шипшині:
- 930 мг вітаміну С (аскорбінової кислоти) в 100 г продукту: добова потреба людини — 90 мг, тобто перевищує норму більш ніж в 10 разів!
- 8,5 мг вітаміну А (бета-каротину) на 100 г (добова потреба — 5,0 мг).
У невеликих кількостях присутні мікроелементи, з яких найбільш помітний внесок Fe: 100 г продукту — 8,3% добової потреби в залізі.
Плоди актинідії майже повністю складаються з води, дієтологи навіть не беруть до уваги інші складові — тільки цукру (13 г/100 г продукту). Саме фруктоза (а глюкози в актинідії майже немає) і дає енергетичну цінність 56 ккал / 100г.
Споживання у свіжому вигляді. Смак ягід актинідії мало відрізняється від ківі — відмінності лише в ароматі:
- у актинідії пурпурової аргута переважають відтінки екзотичних фруктів;
- у більш морозостійкою коломікти — суміш ароматів суниці й ананаса.
Стиглі ягоди не обсипаються з гілок. При акуратному зборі врожаю і правильному виборі режиму зберігання, зняті плоди зберігаються свіжими протягом 1 місяця.
Продукт для перероблення. У щоденному споживанні, ягоди актинідії використовують для приготування фруктових солодких салатів, начинок для випічки, додають в страви замість лимона, готують десерти, киселі, желе та ін.
З ягід актинідії виходять дуже смачні консерви на зиму. Рецептів і способів існує безліч — приготування варення, мармеладу, пастили, компотів, цукатів, просто заморожують в очищеному й подрібненому вигляді.
Зрозуміло, що такі характеристики плодів актинідії привертають увагу садівників. Найбільше здивування викликає незвичайний факт — в нашій кліматичній зоні у рослини немає природних шкідників. Це означає, що не знадобляться обробки отрутохімікатами. Вагомий аргумент — не потрібно витрачати сили, час і гроші на обробки та при цьому збирати екологічно чисті ягоди.
Про це треба знати, щоб не стало неприємним сюрпризом: молоді пагони актинідії обожнюють домашні кішки. Мабуть, це єдині «шкідники» актинідії в наших краях. Рослину захищають сіткою, починаючи з 3-4 року коти вже не можуть завдати шкоди потужній ліані.
Як виростити актинідію.
Рослина стала культурною не так давно і ще не втратила сили дикорослих предків. Посадка саджанця актинідії і подальший догляд за ліаною не складає особливих труднощів для садівника.
Ділянку слід обирати на пагорбі, щоб не було застою води. Актинідія любить світло — плодоносна частина ліани повинна добре висвітлюватися сонячними променями, а нижня частина куща може перебувати в затінку. Ґрунти краще за все, обирати пухкі, поживні, нейтральні (тільки не з лужною реакцією!). Через пару років рослині знадобиться опора — можна посадити саджанець біля стіни, альтанки або передбачити облаштування шпалери.
Актинідію на постійне місце висаджують у 2 терміни — рано навесні або восени. Саджанець із закритою кореневою системою вже повністю готовий до посадки і швидко освоїться на місці.
При посадці дотримуються відстань між рослинами не менш як 2,5-3,0 м. В посадкову яму 50 х 50 х 50 см на дно укладають дренаж, потім шар родючого ґрунту, встановлюють саджанець і заповнюють яму ґрунтом до країв. Посадку проводять без заглиблення кореневої шийки. Не забудьте встановити захисну сітку від котів.
Догляд за ліаною.
Вода і поливи. Рослина родом з вологих субтропіків, тож в актинідії підвищені вимоги до вологості повітря і ґрунту. Влітку бажано обприскувати кущ вранці та ввечері. Доросла рослина за тиждень потребує 6-8 відер води. Для збереження вологи дуже корисно мульчувати кореневу зону.
Підживлення. Добрива вносять в 3 терміни — на початку весни (азотні), під час формування зав'язі й після збору врожаю (калійно-фосфорні).
Обрізка. Формувати кущ починають з 3-4-го року. Обрізку актинідії проводять тільки влітку — восени цього робити не можна (на відміну від традиційних плодових кущів наших широт). Переважний спосіб формування куща — віялом. Плодові гілки потрібно омолоджувати, починаючи з 8-10 років — їх поступово заміщують новими (як це роблять з лозами винограду).
Підготовка до зими. Для гарантованої зимівлі ліану краще зняти зі шпалери і вкрити агроволокном. Навіть невеликий шар снігу захистить рослину у випадку, якщо температура опуститься нижче -25 градусів. Якщо актинідія росте біля стіни, її можна не знімати — будівля віддає тепло ліані та за її зимівлю можна не турбуватися.
Яскрава пропонує купити за вигідною гуртовою ціною саджанці актинідії. Рослини з власного розсадника завжди можна замовити прямо на сайті. При оформленні замовлення обирайте зручний спосіб поштового доставлення по Україні: до Києва, Одеси, Харкова, Миргород, Ніжина, Василькова — обласні центри, великі міста та невеликі населені пункти.