Розпродаж сезону Весна 2024! Знижки до -50%
 0 0.00грн
Back
Home
Cart
Call
Person

Саджанці самшиту

2-річний
Самшит вічнозелений Suffruticosa (Суффрутикоса) (контейнер 0.5 л) Самшит вічнозелений Suffruticosa (Суффрутикоса) (контейнер 0.5 л)
Код товару43479
На складі0
Кількість в упаковці: 5
Вибрати кількість
+ -

Саджанці самшиту: види, як посадити і підстригти для живоплоту

Згідно з ботанічним описом, самшит вічнозелений (Buxus sempervirens L.) – дерево (2-10 м) або декоративний чагарник (розміром до 1,5 м). Можна зустріти екземпляри понад 15 метрів висотою, віком близько 600 років. Крона щільна, найчастіше овальна або округла. Листя овальне, близько 3 см в діаметрі, супротивно розташоване. Молоді листочки мають оливковий відлив, згодом стають темно-зеленими, щільнішими. З квітня по травень, кущ цвіте жовто-зеленими запашними суцвіттями. Після завершення цвітіння з'являються плоди, що нагадують дрібні шишки. Усередині знаходиться чорне насіння, яке розлітається при дозріванні. Кора рослини сірувато-жовта, з красивими тріщинками. У 18-19 століттях рослина знаходилася на межі зникнення через цінну деревину. Вона відрізняється підвищеною декоративністю та твердістю (міцніша, ніж граб). Також самшит вже кілька століть використовується для облаштування міських парків, скверів та приватних садів. Підходить для створення шедеврів у топіарному мистецтві.

Розгалужена коренева система часто перевищує розмір надземної частини рослини. Це дозволяє рослині без втрат переносити посухи та морози до -25-30 градусів. Також кущ відмінно стрижеться. Досвідчені садівники надають йому цікавих форм. До речі, вони зберігаються на 5-9 місяців завдяки повільному зростанню. За рік пагони виростають на 15 см. Часто доглянуті смарагдово-зелені кущики можна зустріти в ТРЦ, ресторанах, офісних приміщеннях, де самшит успішно росте в горщику. Багато хто чув, що рослина токсична. Але чим же отруйний самшит? Всі частини рослини містять близько 3% алкалоїдів. Для отримання гострого отруєння достатньо лише 25 мг листя, прийнятого всередину. Тварині буде достатньо і меншої дози. Тому не рекомендується вирощувати кущ у приміщеннях, де є діти, а також кішки, собаки.

Чи можна садити самшит влітку? Так, якщо це саджанець у контейнері. Рослини з професійного розплідника Яскрава повністю акліматизовані та готові до посадки з квітня до жовтня. Коренева система залишається цілісною завдяки земляному кому, який захищає її від стресів при пересадці.

Сорти та види самшиту

Дослідники вважають, що рід Самшитових налічує понад 30 млн років. У культурі сьогодні найбільш популярні такі різновиди:

Самшит вічнозелений (Buxus sempervirens). Зустрічається у змішаних та листяних лісах Євразії та Середземномор'я. Крону формують прямі пагони з блискучим смарагдово-зеленим листям до 3 см завдовжки. Висота самого дерева (рідше чагарника) може досягати 10-14 метрів.

Популярні сорти: Суфрутікоза (кущ до 100 см заввишки, підходить для живоплотів), Блауер Хайнц (морозостійкий сорт із сизо-зеленим забарвленням листя, до 30 см в діаметрі), Елеганс (кущ до 100 см заввишки зі сферичною кроною, листя зелене з білим кантом).

Самшит Колхідський (Buxus colchica), сорт, який повільно зростає і доживає до 500 років. Зустрічається у Грузії, Вірменії, Туреччині, Абхазії. Виносить морози лише до -10 градусів. Досягає 20 см у висоту при діаметрі стовбура 35-40 см. Має блискуче листя до 3 см завдовжки.

• Самшит дрібнолистий (Buxus microphylla), родом з Кореї та Японії. Витримує морози до -30 градусів. Кущ (дерево) виростає до висоти не більше 150 см. Розмір листової пластини не перевищує 2,5 см у діаметрі.

Популярні дрібнолисті сорти: Вінтер Джем (використовується для створення топіарію, виростає до 150 см), Фолкнер (кущ заввишки до 150 см, крона дуже щільна, куляста).

• Самшит балеарський (Buxus balearica) сорт родом з Іспанії. Відрізняється від попередніх видів найбільшим розміром листя. Воно досягає 4 см у довжину і до 3 см у ширину. Дерево до 13 метрів росте швидко, додаючи по 20 см на рік. Морозостійкість до -7 градусів.

Посадка самшиту

Умови вирощування самшиту передбачають вибір напівтінистої або тінистої ділянки (він росте в лісах). Під прямими променями сонця рослина втрачає декоративність через опіки.
Де можна садити самшит? Культура любить глинистий, вологий і пухкий ґрунт. Земля для самшиту має бути з достатньою кількістю вапна.
Що не любить самшит? Він не виносить заболоченості землі чи низин, де застоюється вода.

Саджанці із контейнера рясно поливають за 3-6 годин до посадки. Готують яму розміром у 3 рази більше, ніж грудка землі з корінням. На дно насипають дренаж із щебеню або битої цегли шаром до 10 см. Після перевалки саджанця із земляною грудкою, порожнечі досипають сумішшю землі та глини (2:1), додають мінеральні добрива. Коренева шийка повинна бути на 3 см вище за рівень ґрунту. Поливають до 10 л води в пристовбурне коло. Воно має бути не менше 30 см у діаметрі. При формуванні живоплоту між саджанцями відступають близько 25 см.

Як доглядати за зеленим декоративним самшитом

Щойно посаджені кущі поливають 1 раз на тиждень, витрачаючи до 10 л води, в ранковий або вечірній час. У період посухи витрати води подвоюють, частота залишається незмінною.

З травня по серпень після поливів землю мульчують торфом або хвоєю завтовшки до 7 см. Це захистить коріння від посухи та перегріву.

Перше підживлення вносять через 1 місяць після посадки. Використовують комплексні мінеральні добрива або органіку, наприклад, розчин коров'яку (1:10) або пташиного посліду (1:20). Навесні удобрюють рослини за допомогою аміачної чи кальцієвої селітри (20 -40 г під кущ). З настанням осені в пристовбурне коло насипають 0,5 кг золи. Самшити у контейнерах удобрюють комплексними міксами кожні 10 днів.

Коли і як стригти самшит

Формування самшиту можна проводити до 4-5 разів за сезон. Він легко переносить стрижку, тому його часто стрижуть у формі кулі, куба, конуса тощо. Садівники беруть з цією метою каркаси з сітки з великими «клітинками». Таке лекало надягають на крону і видаляють усі гілки, що виходять за межі сітки. Також дерево можна формувати у вигляді штамба. Для цього залишають лише головний пагін, інші прибирають.

Укриття на зиму проводять найчастіше гіллям, після замерзання ґрунту та зниження температури до -5 градусів. Формують намет із гілок, зверху прикривають агроволокном. Під час відлиги укриття трохи провітрюють, щоб рослина не запріла.

Рослина самшит у дизайні саду

Культура легко вписується в будь-який садовий стиль, надає ділянці доглянутого та оригінального вигляду. Часто її використовують для формування бордюрів, живоплотів, для оформлення садових доріжок або водойм. Чудово виглядає лабіринт із самшиту. Гнучкість пагонів допомагає садівникові втілювати свої найсміливіші ідеї, вистригаючи з кущів не лише кулі, а й вазони, символи, птахів та тварин.

Ще одне місце застосування самшиту – альпійська гірка або сад каміння. У Європі його повсюдно вирощують у діжках для декору тераси, веранди, лоджії.

Де купити самшит?

Купити саджанці самшиту зручно у горщику гуртом, у виробника безпосередньо, в інтернет-магазині Яскрава. Доставка посадкового матеріалу до всіх міст України з розплідника безпосередньо, включаючи Рівне, Білу Церкву, Одесу, Іванівку, Житомир та ін.