Розпродаж сезону Весна 2024! Знижки до -50%
 0 0.00грн
Back
Home
Cart
Call
Person

Саджанці кизилу оптом

Дерен (Кизил) Семен 1 клас Дерен (Кизил) Семен 1 клас
Код товару41750
На складі0
Кількість в упаковці: 5
Вибрати кількість
+ -

Саджанці кизилу: види та користь ягід з унікальним складом
 

Згідно з ботанічним описом, кизил – чагарник висотою до 150-350 см або листопадне дерево до 6-8 метрів.
Де росте кизил? У природному середовищі його можна зустріти в Молдові, Україні, Кавказі, по всій Європі та Центральній Азії. Він росте в горах, лісах, на схилах балок, невибагливий до складу ґрунту. Пагони у рослини червоні, звисають до землі і можуть самостійно укорінюватися. Листя зелене, глянсове, овальне, до 4-8 см у довжину. Цвіте культура у травні кремово-білими квітками по 15-25 штук у суцвіттях, до 5 см у поперечнику. Період цвітіння становить близько 2 тижнів.

Коли дозріває кизил? Плоди дозрівають у серпні-жовтні, досягають маси 2-6 г. Вони овальні, найчастіше яскраво-червоні, до 30 мм у довжину, проте зустрічаються сорти з малиновими, жовтими та чорними плодами.
Яка на смак ягода кизилу? Залежно від сорту плоди можуть бути солодкими, терпкуватими, з різною консистенцією м'якоті, але завжди з 1-2 кісточками. Врахуйте, що для отримання врожаю кизилу потрібні запилювачі. Тому кущі завжди садять від 2 штук на відстані 3-5 метрів.

Коренева система рослини мичкувата, розташована на глибині до 50 см. Вона непогано виносить спеку та морози до -30 градусів. Іноді можуть підмерзати кінчики пагонів, але швидко відновлюються. Кизил знайшов своє застосування в кулінарії та в народній медицині. Ягоди використовують для приготування соків, мармеладів, соусів, пастили, приправ.

Види та сорти кизилу

  • Найпопулярніший вид роду Кизилових — Кизил звичайний (дерен чоловічий). Він сягає 2-6 метрів, проте вид рослини залежить від конкретного ґатунку.

Наприклад, сорт Пірамідаліс має форму крони у вигляді піраміди, сорт Нана виростає до 100 см, у Варієгати строкате листя з білою облямівкою, Ауреа відрізняється лимонно-жовтим листям. Найбільш ефектно виглядає сорт Ауреа Варієгата, оскільки його листя має зеленувато-жовтий візерунок.

  • Кизил білий поширений у Китаї, Японії, Азії. Цей кущ із тонкими пагонами і гофрованим листям досягає висоти 3 м. Листові пластини зморшкуваті, до 11 см завдовжки, восени ефектно червоніють. Цвіте двічі за сезон: у травні та серпні. Ягоди білі, круглі.

Популярні сорти: Елегантіссіма (морозостійкий сорт зі строкатим листям, до 3 м заввишки), Сибірика Ауреа (рослина висотою до 200 см з кремово-жовтим листям, плоди сизі), Сибірика Варієгата (компактний кущ, відрізняється світлою каймою зелені місця стають бордовими, а візерунок залишається кремово-білим).

  • Кизил червоний зустрічається по всій Європі та Азії, де росте в лісах, по берегах річок і рівнин. Чагарник цього виду відрізняється пагонами, що никнуть. Він досягає 350 см у висоту. Овальне темно-зелене листя має пушок. До жовтня воно ефектно червоніє. Контраст листю складають чорні блискучі ягоди.

Представлений сортами: Зелена (всі частини рослини мають зелене забарвлення), Варієгата (славиться жовтим листям і салатовими пагонами, які стають пурпуровими згодом), Кизил Мітча (цікавий кремово-жовтим листям у дрібну цятку).

  • Крім цих видів виділяють ще кизил квітучий (цвіте пишно і красиво до розпускання бруньок), кизил черенковий (дає багато прикореневої порослі), Коуза (цікавий оригінальними приквітками).

Кизил: вирощування та догляд

Для посадки підбирають притінену ділянку з достатньою кількістю вапна в ґрунті. Підземні води повинні розташовуватися нижче ніж на 1,5 метра від поверхні. Дистанція від будівель або огорож має бути не менше, ніж 300 см. Кращий час для посадки – вересень-жовтень. Саджанець із контейнера висаджують навіть улітку. Викопують яму до 60 см у діаметрі. На дно насипають щебінь або биту цеглу шаром до 15 см. Після перевалки з грудкою землі порожнечі досипають ґрунтом, гною та річковим піском (1:1:1). Коренева шийка повинна бути вищою за рівень поверхні на 3-4 см. Після посадки кущ поливають, мульчують сухою травою.

Саджанці поливають кожні 4 дні, по 6-9 л. води до повного укорінення. Дорослі кущі зволожують 1 раз на 10 днів по 20 л води. Після поливу ґрунт розпушують на 5-7 см, одразу позбавляючись від бур'янів. З квітня по травень вносять азотно-фосфорні добрива (згідно з інструкцією), з липня проводять калійне підживлення. Можна внести деревну золу. Кущ добре реагує на органіку. Раз на 4 роки слід проводити розкислення ґрунту.

Обрізка кизилу проводиться за необхідністю. У березні прибирають усі пошкоджені морозом і сухі пагони, а також гілки, що ростуть усередину куща. Раз на 15 років проводять омолоджуючу обрізку.

Чим корисний кизил і кому не можна його їсти?

Коли дозріває кизил? Ягоди збирають наприкінці серпня-початку вересня. Вага м'якоті сягає 90% від маси плода. Користь кизилу криється в його унікальному складі. Він містить багато вітамінів та антиоксидантів. Його застосовують при порушеннях роботи ШКТ, у тому числі при застої жовчі. Також він підвищує рівень гемоглобіну, зміцнює стінки судин, нормалізує тиск та кровопостачання. У якому вигляді корисний кизил? Використовують чай зі свіжих та сушених ягід, варять морси та варення. При ГРЗ та застудах корисні відвари з листя та кори.

Ягоди протипоказані для хворих, які страждають від виразки шлунку та гастриту, а також підвищеної кислотності.

Вигідно купити саджанці кизилу в розпліднику гуртом, щоб Ваші покупці могли щороку збирати врожай корисних ягід. Компанія Яскрава понад 20 років вирощує саджанці, співпрацює із найбільшими гіпермаркетами. Працює програма гарантії якості та сортності. Доставка у всі міста поштою, включаючи Білу Церкву, Харків, Обухів, Київ, Чоп та ін.