Засоби від хвороб рослин (фунгіциди)
Засоби від хвороб рослин (фунгіциди) для захисту врожаю
Робота сучасного фермера ускладняється різними несприятливими факторами. Змінюється склад ґрунту, погодні «гойдалки» послаблюють імунітет рослин, нестача поживних речовин призводить до зменшення плодоношення, хвороби та інфекції псують урожай. Серед останніх патогенів найпоширеніші грибки. Шкідливі організми порушують зростання та розвитку культур. У результаті можна недорахуватися врожаю або залишитися без нього. Однак людство давно винайшло засоби захисту рослин від шкідників та хвороб. Це фунгіциди.
Фунгіциди – препарати для рослин, які запобігають і знищують грибкові захворювання, наприклад, борошнисту росу, фітофтороз, фузаріоз, гниль, буру плямистість тощо. Назви цих інфекцій доводить будь-якого фермера до нервового тику. Як вони виникають? Найчастіше грибки переносять комахи. Іноді збудник інфекції потрапляє на рослину з водою або розмножується внаслідок надлишку добрив. Також «воротами» для грибів є механічні пошкодження або опіки від ультрафіолету. Які препарати вважають фунгіцидами? Найчастіше вони містять кілька речовин для ефективнішого знищення грибка. Чим можна замінити фунгіциди у домашніх умовах? Підійде мильний розчин, відвари з отруйних рослин, також використовують хрін, соду та яблучний оцет.
Всі фунгіциди, представлені на ринку отрутохімікатів, поділяються на 2 види:
- хімічні;
- біологічні (на основі бактерій, які знищують грибки, нетоксичні).
Всі фунгіциди мають високу ефективність, починають діяти через 2-4 години і досить економні у витраті. Однак основний мінус використання хімічних препаратів полягає в тому, що це все ж таки агресивні отрутохімікати, тому слід суворо дотримуватися інструкції, щоб не пошкодити рослини.
За хімічними властивостями розрізняють
- органічні біопрепарати (з невеликим періодом дії, підходять для всіх рослин)
- неорганічні (препарати на основі хімічних сполук, довго зберігаються в ґрунті, проте більш токсичні).
За характером дії виділяють
- захисні фунгіциди (основна мета застосування – профілактика);
- лікувальні (використовують при перших ознак інфікування грибком);
- імунізуючі (для підвищення опірності рослин несприятливим факторам довкілля).
За способом лікування виділяють фунгіциди
- контактні (діюча речовина «працює» на поверхні листа, проте потрібна дуже ретельна обробка листових пластин; термін дії до 2 тижнів);
- системні (отрутохімікати проникають всередину рослин на етапі зараження, захищаючи всі частини від грибка, стійкі до дощів; достатньо 2-3 обробок за сезон).
Рекомендуємо чергувати системні та контактні препарати для більшої ефективності.
За метою використання фунгіциди застосовують для
- Передпосадкової підготовки насіння (протруюють посадковий матеріал шляхом замочування)
- Також застосовується протимікробна обробка ґрунту (сюди відносяться і фунгіциди для захисту кімнатних рослин).
- Протруювання розсади до проведення пікірування, для профілактики гнили.
- Профілактична обробка у вегетації шляхом обприскування наземної частини (знижує ризики інфікування).
- Осіння обробка саду від хвороб та шкідників.
- Обробка овочесховищ для закладання врожаю на зимове зберігання.
Широкого поширення набули універсальні засоби, які, наприклад, використовують для протруювання землі та для обробки культур у період вегетації. Також часто один препарат ефективний проти комплексу різних захворювань. А ще отрутохімікати діляться за типом оброблюваних культур (для томатів, огірків, картоплі тощо). Тому відповісти на запитання: який фунгіцид найефективніший, неможливо. Слід вибирати препарати, виходячи із потреби.
Які фунгіциди для рослин?
У каталозі на сайті представлені найбільш популярні фунгіциди для саду та городу, всього понад 100 найменувань. Це традиційні мідний та залізний купорос, Фундазол, Топаз. Є й новинки, наприклад, Др. Мікро від "Квітофора". Це водний розчин мінеральних добрив із фунгіцидною добавкою для догляду за кімнатними рослинами. Цікавий також своєю дією біофунгіцид Ефект для томатів. Це порошок із висушеними бактеріями, ефективний проти таких хвороб, як чорна ніжка, фітофтороз, різні гнилі, плямистість, альтернаріоз тощо. Не слід боятися нових препаратів. Вони, як правило, не викликають резистентності у патогенів, лікують та відновлюють уражені рослини, а також стимулюють ріст коріння.
Загальні правила використання
При застосуванні будь-яких отрутохімікатів слід пам'ятати про їхню доцільність. Фермери обов'язково повинні читати інструкцію, щоб вибрати правильне дозування для кожного конкретного випадку.
- Рекомендується витримувати термін очікування, коли не можна знімати врожай та вживати його в їжу.
- Найбільш ефективне застосування препараторів – на стадії профілактики.
- Бажано вибирати найбільш щадний варіант, не надто токсичний, наприклад отрутохімікати системної дії.
- При дотриманні Інструкції всі види хімічних препаратів безпечні для рослин, оскільки сполуки не накопичуються у різних частинах рослини.
- При обробці слід дотримуватись стандартних заходів захисту, використовувати маску, рукавички, не палити, не пити та не вживати їжу під час робіт.
- Після процедури руки ретельно миють.
ТМ Яскрава пропонує купити фунгіциди для саду та городу (у тому числі у дрібному фасуванні) гуртом в інтернет-маркеті. Усі отрутохімікати зберігаються відповідно до правил зберігання, мають оптимальні терміни придатності. Доставка у всі міста України поштою, включаючи Дніпро, Калуш, Київ, Обухів, Житомир та ін.